bestsellery, Książki

„Wiedźmin” – pierwszy tom powieści

 Wiedźmin. Tom 1 Ostatnie życzenie już od pierwszych stron porywa nas w głębiny historii tego świata z jego głównym bohaterem na czele – Geraltem z Rivii. Wraz z nim poznajemy jego przyjaciół, miłość (Yennefer z Vengerbergu), wrogów i jego samego, z różnych stron. Jest on wyszkolonym wiedźminem, gotowym stanąć do walki z potworami, przed którymi inni drżą. Wyraźnie oddziela dobro od zła, samemu nie będąc bezdusznym zabójcą, ale bardziej pomagającym wędrownikiem. Oczywiście w świecie Neverlandu nic nie jest proste. Ten surowy świat, inspirowany kulturą słowiańską jest pełen przeszkód dla bohatera. Kartki powieści zapełnione są tajemnicami, grozą i mocno rozbudowanym światem fantasy. Jest to utwór w formie powieści obyczajowej, jednak nie jednokrotnie daje nam odczucie zmieszania gatunków fantasy, horroru i obyczaju.  Tom pierwszy jest wstępem do serii, która ukaże nam bohaterów, ich zamiary, charaktery i pochodzenie. Tak zwany „kickstarter” do całej serii, obowiązkowy punkt na liście wiernego czytelnika.

O autorze – Andrzej Sapkowski jako pisarz.

Andrzej Sapkowski urodził się dwudziestego pierwszego czerwca w 1948 roku w  Łodzi. Tam też dorastał, swoją ścieżkę edukacyjną zakończył jako ekonomista, pracował w handlu zagranicznym, jako tłumacz, na końcu przechodząc w karierę autora. W 2012 roku otrzymał nagrodę w postaci medalu Gloria Artis, został honorowym obywatelem Łodzi, a jego powieści – na równi ze Stanisławem Lem – rozchwytywane są jako bestsellery na całym świecie, tłumaczone na dziesiątki języków, czyniąc go polskim liderem autorów fantastyki.

Andrzej Sapkowski zaczął swoją karierę od publikacji swoich opowiadań w miesięczniku „Fantasy” odnosząc ogromny sukces, przyciągając rzesze czytelników. Niedługo potem wydane zostały jego powieści, w latach 1994-1999. Historie Geralta z Rivii i innych bohaterów podbiły serca czytelników, z czasem czyniąc powieść rozchwytywaną do tego stopnia, że zaczęły powstawać adaptacje wszelkiego rodzaju: gra karciana, fabularna, film pełnometrażowy z 2001 roku, komiks, a nawet seria gier RPG (które w szczególności na równi z książkami osiągnęły międzynarodową sławę) wydane przed CD Project RED. Jest to seria trzech tytułów „Wiedźmin”, „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów” i „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, wszystkie wydanie pomiędzy 2007-2017. Niedawno powstał również musical, z premierą w 2017 roku w Gdańsku. Aktualnie autor współpracuje z serwisem Netflix jako doradca w tworzeniu adaptacji swoich powieści do odcinkowego serialu, który planowo ma mieć swoją premierę jeszcze w 2019 roku.