Zofia Schacht-Petersen

Witajcie!

Kiedy zaczęłam wsłuchiwać się w język mojego serca, zaczęłam też słyszeć i rozumieć innych ludzi.
O wiele łatwiejsze stało się wtedy dla mnie porozumiewanie z nimi.
Stopniowo uczyłam się komunikować z sobą i innymi tak, jakby był to zupełnie nowy, choć przecież nie obcy mi język!
Poznawałam nowe słowa, zdania – np. zdanie “on jest głupi” – znaczy w tej mowie – “chciałabym dowiedzieć się więcej i zrozumieć, o co mu chodzi”, a zdanie: “ludzie nie są godni zaufania” oznacza – “obawiam się, czuję niepokój i chciałabym zaufać ludziom”.
Potem poznawałam nowe sposoby zastosowania tego języka – np. zaczęłam mówić o tym, co widzę, albo słyszę czyli obserwacje zamiast interpretacji i osądów – zamiast zdania – “zostawiliście bałagan na stole” – mówiłam do dzieci – “Hej! Widzę na stole dwa talerze i trzy kubki, chcę żeby znalazły się w zmywarce!”.
Jasne, że nie zawsze tak mówię! Ale wiem, że jeśli chcę nawiązać kontakt z dziećmi i zaprosić je do sprzątania ze stołu, lepiej wybrać ten drugi sposób.

To śmieszne? Może i tak, ale moje dzieci nie mają wątpliwości, że zdanie o dwóch brudnych talerzach, które mają trafić do zmywarki, brzmi znacznie lepiej niż “Sprzątać ze stołu gówniarze!”.
Dzieci są dla mnie najlepszymi trenerami języka serca.
Kiedy zaczęłam je rozumieć w ten sposób i podążać tam gdzie one są, spotykać się z nimi w przestrzeni empatii – nawiązujemy kontakt, który sprawia, że życie nabiera sensu! Zachęcam też Was do patrzenia na dzieci z uwagą i wsłuchiwania się w ich potrzeby i uczucia, zamiast zastanawiać się nad normą grzeczności czy nieposłuszeństwa. Cieszę się, że przestałam rozumieć te słowa.

Na co dzień jednak jestem czasem tak pochłonięta pracą, przeróżnymi zajęciami, myślami, projektami, planami a przede wszystkim zajęciami związanymi z wychowywaniem dzieci, że czasem nie zdaję sobie sprawy z tego, że moje serce bije, a ciało oddycha.
Czy Ty też należysz do tych zapracowanych i zabieganych – jak ja?
Jeśli tak – “witaj w klubie”!

Zapraszam Was do kontaktu!

Zofia Schacht-Petersen (d. Zofia Aleksandra Żuczkowska)

1 Response

  1. Anna Grzegorczyk napisał(a):

    Dużo wiem o NVC, i w szkole, w której jestem psychologiem szkolnym organizuję warsztaty mówienia językiem żyrafy. Ale nie jestem trenerem i byłam tylko na 1. szkoleniu z M. Rosenbergiem. Nauczyciele w mojej szkole chcieliby więcej profesjonalizmu w NVC, potrzebują warsztatu dla nauczycieli. Czy wie Pani , gdie można zamówić??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *